Jdi na obsah Jdi na menu
 


Czantoria

Schronisko Beskiden-Vereinu zbudowano w roku 1904.Nydek-Nýdek,Zaolzie,Republika Czeska.Nigdy nie było schroniskiem P.T.T. Szczyt Wielkiej Czantorii  jest na wysokości 995m n.p.m. Wieża widokowa czeska,kolejka linowa z Ustronia-Polany. Niestety czeskie schronisko poniżej szczytu jest dziś w opłakanym stanie i niewiele ma wspólnego z obiektem przychylnym dla turystów.

...Początek wojny zastał w schronisku gospodarza pana Walczysko z Nydku.Mając żonę Żydówkę musiał opuścić schronisko i chwilę prowadził gospodę w Nydku...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Doplnění k historii chaty.

(JanW., 30. 8. 2014 20:38)

Cituji z článku pana Petra Andrle HISTORIE: Markýz Géro na webu Nevidtelný pes:
V říjnu 1878 se arcivévoda oženil se stejně starou pruskou princeznou kněžnou Isabellou von Croy-Dülmen (1856-1931), s níž měli velice šťastné manželství, osm dcer a jednoho syna. I když bylo všeobecně známo, že byl Bedřich až do konce života jeho ženy pod pantoflem, nemuselo to být zas tak zlé, neboť jeho žena byla velice krásná. Manželka byla mimo jiné také vášnivou fotografkou. Svého času vydalo maďarské národní muzeum tiskem krásnou knihu jejích dobových snímků. Arcikněžna Isabella nechala počátkem století ze svých prostředků postavit turistickou chatu na Velké Čantoryji, která tam, stojí dodnes. Byla slavnostně otevřena v neděli 7. srpna 1904.
http://neviditelnypes.lidovky.cz/historie-markyz-gero-05o-/p_spolecnost.aspx?c=A140826_225004_p_spolecnost_wag

Re: Doplnění k historii chaty.

(autor stron, 10. 10. 2016 11:13)

Moc děkuji za údaje,je krásné,že se tu někdo zastaví a přispěje svým zájmem o historii. Na to,jakou má tradici,mohla chata dopadnout líp. Je to víc rodinný dům,než objekt,který by byl přátelsky nastaven k turistům.